Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, które reprezentuje interesy wszystkich 16 polskich województw. Konwent Marszałów RP zawiązany został w 1998 r., równolegle z powstaniem samorządu na szczeblu województwa. W jego skład którego wchodzą marszałkowie wszystkich polskich województw, a jego posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi.
Podczas obrad konwentu marszałkowie województw analizują i opiniują propozycje zmian legislacyjnych oraz omawiają aktualne problemy samorządów województw.
Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie przyczynił się i nadal się przyczynia do wypracowania cennych koncepcji i zmian zarówno organizacyjnych, jak i ustawodawczych
Sama idea spotkań marszałków zrodziła się we współpracy Województwa Zachodniopomorskiego, Śląskiego i Małopolski. Pierwsze posiedzenie odbyło się w grudniu 1998 roku. Ostatnim gospodarzem Konwentu było Województwo Śląskie.
Porządek przejmowania przewodnictwa w Konwencie Marszałków Województw RP:
- Województwo Zachodniopomorskie
- Województwo Małopolskie
- Województwo Łódzkie
- Województwo Opolskie
- Województwo Mazowieckie
- Województwo Pomorskie
- Województwo Warmińsko-Mazurskie
- Województwo Podkarpackie
- Województwo Lubuskie
- Województwo Podlaskie
- Województwo Kujawsko-Pomorskie
- Województwo Świętokrzyskie
- Województwo Lubelskie
- Województwo Wielkopolskie
- Województwo Dolnośląskie
- Województwo Śląskie