herb wzp

Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej

Zachodniopomorskie 2016

malopolskie lodzkie opolskie mazowieckie Pomorskie malopolskie podkarpackie Lubuskie Podlaskie Kujawsko-Pomorskie kielce lubelskie Wielkopolskie Dolnośląskie Śląskie

Konwent Marszałków Województw RP zaapelował o zdecydowane przyspieszenie prac związanych z opiniowaniem wojewódzkich planów gospodarki odpadami oraz uzgadnianiem planów inwestycyjnych. Uchwalenia do końca 2016 roku WPGO uwzględniających plany inwestycyjne jest kluczowe dla realizacji przedsięwzięć w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, a tym samym umożliwienia współfinansowania tych inwestycji ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dokument trafi do Ministra Środowiska.

 

 

 

- Do momentu przyjęcia zaktualizowanych wojewódzkich planów gospodarki odpadami nie będzie możliwe wsparcie projektów w zakresie gospodarki odpadami (z wyjątkiem projektów dotyczących selektywnej zbiórki), które są działaniami kluczowymi do osiągnięcia przyjętych celów, w tym wdrożenia hierarchii sposobów postępowania z odpadami, osiągnięcia wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji" - brzmi komunikat Konwentu.

 

Jak wskazują goście kołobrzeskiego szczytu, wojewódzki plan gospodarki odpadami powinien być zgodny z krajowym planem gospodarki odpadami. Konwent zwraca przy tym uwagę na fakt, że plan krajowy został przyjęty z ponad 7-miesięczym opóźnieniem, w sierpniu br., co znacznie utrudniło pracę nad dokumentami wojewódzkimi.

 

- To nie jest krytyka wobec rządu, a apel o przyśpieszenie prac, po to by do końca roku mieć uchwalone wojewódzkie plany gospodarki odpadami. Po to by realizować inwestycje na poziomie zarówno regionalnym jak i krajowym - przekonywał zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Załączone pliki:
PlikRozmiarLiczba pobrańOstatnia modyfikacja
Pobierz plik (Stanowisko 28.pdf)Stanowisko 28.pdf286 kB13272016-11-29 10:58