W połowie 2024 roku Pomorze Zachodnie po raz kolejny objęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Przekazanie symbolu przewodnictwa – laski marszałkowskiej – odbyło się w czerwcu 2024 r. podczas Konwentu w województwie śląskim. Pierwsze  posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP pod zachodniopomorskim przewodnictwem odbędzie się w dniach 5-6 września 2024 r. w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.

 Pierwszego dnia rozmowy toczyć się będą wokół kilku tematów. Jeden z paneli dotyczył będzie współpracy Rządu RP z samorządami województw. Kolejnym ważnym tematem, wokół którego skupią się obrady, będzie wdrażanie wojewódzkich programów rozwoju bazy sportowej oraz dyskusja na temat  barier w aktywizacji terenów inwestycyjnych Skarbu Państwa będących w zasobie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Uczestnicy konwentu zapoznają się także z ofertą Banku Gospodarstwa Krajowego dla samorządów województw.

W piątek dyskusje będą dotyczyć współpracy samorządów województw z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas tego panelu zaplanowano także  prezentację Programu LIFE. Drugi dzień to także rozmowy na temat wzmacniania potencjału uczelni w regionach w świetle planów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas Konwentu mają być także wypracowane stanowiska dotyczące m.in. wprowadzenia jednolitych zasad budowy tras rowerowych na terenach leśnych, czy dotyczące wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Gośćmi honorowymi Konwentu Marszałków RP w Przelewicach będą Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras oraz Minister Nauki Dariusz Wieczorek.

Konwent Marszałków Województw RP zawiązany został równolegle z powstaniem samorządu na szczeblu województwa. Narodziła się wówczas potrzeba utworzenia forum, którego rolą byłoby działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach. Jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.