Priorytety polskiej prezydencji, przyszłość polityki spójności i współpraca rządu RP z samorządem to najważniejsze tematy pierwszego dnia obrad Konwentu Marszałów Województw RP. W obradach uczestniczyli goście: prof. Jerzy Buzek, ministrowie Tomasz Szymański, Jacek Karnowski, Arkadiusz Marchewka oraz senator Tomasz Grodzki.

Pierwszy dzień obrad Konwentu Marszałków pod przewodnictwem Województwa Zachodniopomorskiego poświęcony był w głównej mierze sprawom związanym z funduszami unijnymi. Przed obradami Zgromadzenie Ogólne Związku Województw RP jednomyślnie przyjęło stanowisko w sprawie Polityki Spójności po 2027 roku. To 35 postulatów ważnych dla regionów, które uzupełniają wcześniejsze stanowiska i wyraźny sygnał o jednomyślności.  

Więcej o stanowisku: 35 postulatów regionów dotyczących przyszłej polityki spójności. Jasny sygnał i mocne stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP

Podczas otwarcia obrad marszałek Olgierd Geblewicz podkreślał znaczenie regionów. –  Potrzeba utrzymania polityki spójności w regionalnym wymiarze jest ogromna ­– mówi marszałek Olgierd Geblewicz. Odniósł się także do zmian w Komisji Europejskiej.  –   W poniedziałek Parlament Europejski po długich tygodniach negocjacji zatwierdził Komisję Europejską. Z punktu widzenia Polski myślę, że najważniejsze jest to, że został zatwierdzony polski kandydat na komisarza ds. budżetu. Pan Piotr Serafin, wieloletni dyplomata i orędownik regionalizacji – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Prezes Zarządu ZWRP Olgierd Geblewicz.

Relację z obrad można zobaczyć online: https://www.youtube.com/live/qzR9Hj3_QJw?si=_fMycvQTPOthbJpk

–  Gdybyśmy chcieli przejść na scentralizowany system realizacji polityki spójności, nagle robią się dyskusje o charakterze globalnym. Gubimy wtedy indywidualność regionów. Rozwój Unii Europejskiej możemy oprzeć jedynie na diagnozie poszczególnych regionów – mówił podczas obrad Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Podczas spotkania głos zabrała Katarzyna Smyk, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Wymieniała najważniejsze wyzwania na rok 2025, przed którymi stoi UE. To: nowa sytuacja geopolityczna po wyborach w USA i wojna w Ukrainie, słabnąca konkurencyjność gospodarki europejskiej, wysokie ceny energii, presja migracyjna, dezinformacja, polityka obronna i bezpieczeństwo, odbudowa Ukrainy. Odniosła się też do tematu polityki spójności. – Nie mam wątpliwości i mogę jasno powiedzieć, regiony będą głównymi partnerami, jeśli chodzi o projektowanie polityki regionalnej – deklarowała dyrektor Smyk.

Tematem Konwentu Marszałków była także współpraca rządu RP z samorządami województw. W dyskusji głos zabrał Tomasz Szymański, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.  – Dialog będzie trwał dalej i będzie się rozwijał. Przykładem jest Komisja Wspólna i Samorządu Terytorialnego. Staramy się nadrobić te 8 lat. Oczywiście mamy świadomość, że jest mnóstwo do zrobienia. Jesteśmy na etapie przygotowań ustawy metropolitalnej – mówił minister.

Podczas drugiego dnia obrad zostaną przyjęte stanowiska.